Blogginlägg

Hur är det med Fejjan...

2013-06-28 12:00

Jag får massor av frågor om hur det är med Fejjan ! Han mår efter omständigheterna bra, han haltar lite till och från men använder benet som han ska. Vi försöker att hålla honom " lugn " hm....Själv tyckar han att han är helt återställd nu 

Han får röra sig fritt hemma, men självklart är det lugna koppel promenader i skog och mark. Exakt hur lyckad operationen blev är svårt att säga ännu och vi skall på återbesök i Augusti. Då skall knät ha läkt så pass att man kan se hur ev ett slutresultat blir.

Vad man gjort är att ta bort endel av mensiken som satt i klämm och hjälpt till att stabilisera knät med en platta. Han har alltså inget konstgjort korsband och det är ingen TPLO.

Vi håller tummarna att allt bara fortskrider som det gör 

IMG_2037

Så här fort får han inte springa ännu......Fejbert sommaren 2012 


uppdaterat

2013-06-25 10:02 | 0 kommentarer

Uppdaterat lite under Hästarna och Katterna 

Vi väntar även tillökning här på kenneln, mer info om honom kommer strax.....


Yin the Win :-)

2013-06-24 11:17

Midsommar helgen har firats hemma på gården med ridning, bad , hundträning och god mat   Vår nya ponny Jamie kom hem i veckan och han har aklimatiserat sig jätte bra och verkar trivas med livet här på Murmästartorp. 

Filippa har kommit igång med lite lätt träning och de försöker att lära känna varanndra. Huset har varit fullt m ridtjejjer och det har varit full aktivitet 

Bild 3

Jamie 

Igår så var det dax för BH -prov för mig och Yin på Södertälje BK. Vi har tränat ihop lite mer än en månad och det har gått jätte bra, hon är så fint grundtränad av Fanny så det är bara för mig att fortsätta   Tänk vilket lyx va !!

Hon tyckte att programmet var lite märkligt långt...Uthålligheten i lydnaden har vi inte hunnit träna på, men det är sista gången hon behöver gå ett så långt fot gående iaf. I IPO't är det bara hälften så långt   Hon gjorde det mycket bra iaf och miljö delarna var en pice of cake , så miljö stark som hon är 

Nu sattsar vi på en IPO l till hösten, sedan får vi se......

Bild

Jag och Dobvoyage Fabulouse " Yin" Gk BH-prov.

Innan i veckan hade vi två toppen bra dagar m Adrian jag , Bea , Thomasine och Malin. Vi hann med både lite lydnad och skydd. Jag passade på att starta uppp lilla fröken bruuuun i bitarbete, då hon tappat alla sina mjölkisar nu . Känns riktigt skoj och hon var så duktig .

Bild 1

Alex precis 7 mån m Adrian .

Ha en härlig sommar !


Sommar !

2013-06-13 11:11

Skolavslutning och härlig sommar några månader frammåt !!! Vad kan kännas bättre   Vi tränar på och passar på att njuta med simmning och bad även för hundarna. Alex har visat sig vara en simmare av klass och äääälskar att bada   Yin går mest in för att dränka Alex   Så det är full fart att bada m dem .

IMG_0656

Även hästarna älskar att bada vid vårat fina hund och hästbad med lång sandstrand och tom jag har redan badat flera gånger...Helt klart rekord för mig som knappt badat i sverige de senaste två åren.

Duktiga Jannika och Zam har tävlat lydnads klass 1 med fin fina poäng, dock blev det inget första pris denna gång men det lovar mycket gott inför framtiden 

Även John och Cara har tävlat med vinst denna gång , då i Eukanuba draget Cani Cross herrar . Super teamet !

IMG_0503

Vi har också varit på SDV i Örebro, där vi ställde ett antal hundar med mycket bra resultat. Alla resultaten ligger på första sidan och jag vill tacka alla som kom och visade sina hundar   

Nästa utställning som jag kommer att anmäla till är Södertälje BK 4 aug och sedan Skåne specialen. Hoppas att så många som möjligt anmäler till dessa utställningar, kul att träffas och visa upp fina hundar . I Skåne avgörs även SDV-Lyd och jag hoppas att vi är ett helt gäng som kommer att ställa ut och att även några kommer att tävla lydnad   SDV -Lyd titeln är en titel som jag tycker hör hemma hos Dobvoyage , kom igen nu och anmäl 

Ni som är sugna kan höra av er till mig så kan vi boka stuga i Degerberga gemensamt för de som vill . Vi har även en inbjudan till träning hos Madde och Maxi i Dunker under sommaren. Ni som inte har Dobvoyage på Facebook hör gärna av er eller adda mig som vän så lägger jag in er ! Det är ett perfekt forum för träning och träffar etc...

Onsdags träningar hela sommare utom sista 3 v i Juli 

Carpe diem mina vänner.....

Bloggkalender

«juni 2013»
tiontofr
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Senaste inlägg
Oj oj vad tiden rasslar iväg !
Q kullen utflugen !
VALPAR
KENNEL LÄGER !!
Datum !! MH + Kennel läger sommaren 2022
Valpar
Bilder från årets kennel läger !
Kennel Läger 2021
IGP SM 2021 Sollefteå
KENNEL LÄGER !! 2021

Senast kommenterade
Nyårs resume*
Frisk :-)
Planer för 2013
Ella........
Juletid
R.I.P
SE-BCH
Party och prov !

Arkiv
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
  •    December
  •    November
  •    Oktober
  •    September
  •    Augusti
  •    Juli
  •    Juni
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  •    Februari
  •    Januari
  • 2012
    2011